Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vážený pane Hrdličko, vy těmi „slimáky“ neotvíráte debatu. Vy mluvíte jako nacisti

8. 10. 2017 13:46:26
Pan Hrdlička, místní to zastupitel za ČSSD, se v obecním zpravodaji nechal slyšet, že slimáci (chichi, haha, to jako muslimové) se chystají zničit naše krásné zahrádky.

Tak nám v bohunickém zpravodaji vyšel sloupek pana místostarosty. Pan místostarosta, předpokládám, že ve víře ve vlastní vtipnost, v něm píše, že „slimáci“ nyní sice hodně ničí, ale co víc, musíme myslet i na to, co zničit mohou v horizontu několika málo let. Také chtějí ovládnout svět, zakládají své kolonie, tudíž je nutno s nimi včas bojovat. (Plnou verzi najdete zde.)

Vzhledem k tomu, že pan místostarosta se nijak nebránil přímočaré interpretaci „slimák = muslim“, není třeba tu uvažovat na téma, jak by ona malá slizká zvířátka asi tak mohla vládnout planetě a jakým způsobem je nejlépe zlikvidovat, tedy zda použít chemikálie, či je prostě napichovat bodcem.

Je však třeba konstatovat, že takové přirovnání je v duchu nejlepších tradic antisemitské propagandy. Pokud by někdo věnoval tomuto tématu méně času než já: antisemitská propaganda s oblibou zobrazovala Židy nejen jako cizorodý prvek v těle našich chrabrých evropských národů, ale také jako vši (v našem kožichu), parazity, nemoc (našeho jinak ovšem silného těla) nebo třeba – v propagandistickém majstrštyku Der Ewige Jude – jako potkany. (Ku zhlédnutí zde, doporučuji jako komplet, nicméně pasáž zobrazující šíření Židů a analogické šíření potkanů od 13:46.)

(Jistě není udržitelné tvrzení, že používání podobných přirovnání bylo nacistickým vynálezem, tuto starší tradici pouze radostně přejali a v hojné míře aplikovali. Nelze si proto na ně a na jejich konečné řešení nejrůznějších otázek při spatření takového výroku nevzpomenout. Bohužel.)

Je také třeba konstatovat, že tvrdí-li pan Hrdlička, že chtěl pouze „otevřít diskusi“, činí tak sice v duchu pana prezidenta, který má také ve zvyku otvírat diskuse silnými výroky, avšak:

Jde poněkud s křížkem po funuse, diskuse o islámu se v této republice na nejrůznějších úrovních vede již několik let. Nemohu se tedy ubránit dojmu, že spíš než o otevření diskuse se mu jedná o naskočení do rozjetého vlaku, aby na planém vlastenčení (které bych ráda odlišila od vlastenectví, jež se nepotřebuje definovat urážkami jiných) posbíral nějaké ty bodíky, tolik potřebné v následujících volbách.

Diskuse – a to je možná podstatnější než rozkrývání politických motivů – se neotvírá tím, že řekneme „ty špíno, my tě potřeme“. Tím se otvírá něco úplně jiného, pane místostarosto. Ve vypjatějších situacích dokonce i kudly v kapse, doporučuji tedy takovou praktiku zvážit ještě před započetím dialogu.

* Všem mým laskavým čtenářům, kteří si přijdou zadiskutovat: nemluvím tu o problému uprchlictví, migrace nebo integrace (zdařené ani nezdařené). Ani slovem je nezmiňuji, a tak se ani tentokrát nedozvíte, jaký mám na tyto závažné otázky názor. Mluvím o tom, že sloupek pana místostarosty, českého politika, byl naprosto nehorázný. Mluvím o tom, že s halasným pokřikem o hnusné politické korektnosti (jejíž některé výhonky nepopiratelně jsou absurdní) zapomínáme mluvit o slušnosti a o tom, že některé věci jsou – nebo by měly být – v civilizované společnosti, za niž se tak rádi pokládáme, nepřijatelné.

** Ráda bych na tomto místě ještě poděkovala panu Zaorálkovi, který řekl: „Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím, že o nich mluví jako o slimácích, šíří tím nenávist v ČR, zvyšuje bezpečnostní riziko, a škodí tak naší zemi i jejím lidem. Takový člověk nemá místo v ČSSD.“

Nevím, jestli má pan Hrdlička mít místo v ČSSD. Vím jen, že jsem ráda, že tato slova zazněla jasně a čistě.

Autor: Tereza Janků | neděle 8.10.2017 13:46 | karma článku: 35.90 | přečteno: 12323x

Další články blogera

Tereza Janků

Jak si lidé hrají: silně sladký fotoblog

Co se u nás upeče, to se u nás většinou nesní. Je to nesmírně výhodné: jednak potěšíme široký okruh rodiny, známých a přátel, jednak netřeba rozšiřovat futra. Blog ke kafi a línému letnímu odpoledni.

19.6.2017 v 10:03 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 792 | Diskuse

Tereza Janků

"Burky, burkiny atd. chcete je????" Jistě. Jen houšť a větší kapky

Protože můj předchozí článek vzbudil takový ohlas (slavnou jsem se stala zejména v oblasti vísky Kozí Lhota), rozhodla jsem se upřesnit, jak že to tedy vlastně s těmi burkinami mám.

16.8.2016 v 12:45 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 6714 | Diskuse

Tereza Janků

Zákaz burkini v Cannes? Absurdní opatření ze středověku

Když starosta Cannes David Lisnard komentoval zákaz burkini, jistě si připadal velmi evropsky a moderně. Ve skutečnosti úspěšně vrátil Cannes o desítky až stovky let zpátky.

12.8.2016 v 21:16 | Karma článku: 36.07 | Přečteno: 11334 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Maceček

Andělská Výzva aneb jak to máme letost s dobrými skutky ?

Když se podíváte na své činy za uplynulý rok, můžete na sebe být hrdí? Ano? Gratuluji! Ne? Přečtěte si tenhle článek a třeba vás inspiruji k něčemu novému.

18.12.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Hurka

Uprchlící, uprchlíci...výprodej! Jsou milí ...nechcete, berte, dostanete nebo uvidíte

Proč, stále ta obehraná písnička pořád dokola. EU jen dokazuje, že není o svrchovaných státech, ale jen o diktátu a ovládání druhých. Německo, Francie... uprchlíky nezvládají, ale vyžadují, aby stejně dopadly i ty státy

18.12.2017 v 7:07 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 521 |

Pavel Chalupský

Kdo hlasuje pro...

...kdo je proti a kdo se zdržel hlasování? Ne, nebojte se. Nemám v úmyslu zakládat novou politickou stranu, či hnutí, chtěl bych jen navrhnout aby adventní období trvalo po celý rok. PROČ?

18.12.2017 v 6:26 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Vladimír Veverka

Podivné dění u nás i okolo nás...

Jak se zdá, tak mocní upevňují svou moc bez ohledu na to jestli jsou naivní, hloupí nebo zkorumpovaní. V poslední době u nás zazářil Ústavní soud a EET, před olympiádou stále září MOV, ale i UCI. Takže několik poznámek...

18.12.2017 v 0:25 | Karma článku: 15.85 | Přečteno: 371 |

Pavel Opl

Cože ? Rozner z SPD do čela komise pro kontrolu NBÚ ?

Pana Roznera, člena vedení SPD, si všichni pamatují z jeho naprosto tragického mediálního vystoupení v předvolební superdebatě v ČT a je zjevné, že tento člověk není odborníkem asi vůbec na nic !

17.12.2017 v 23:24 | Karma článku: 23.02 | Přečteno: 651 |
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3494

"Promiňte slečny, tancovat nebudu, chci o samotě přemýšlet a věnovat se sebevzdělání. Ženy jsou nepřítelkyně moudrosti." Paní Dynderová se vmísila do rozmluvy: "Vyslovil jste odvážnou myšlenku, pane Kebrle. Já s vámi nesouhlasím, ale chci s vámi diskutovat, jakmile složím prádlo." (Karel Poláček)

Facebook Blog iDnes

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.