Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bacha, matky jdou! Aneb taky o těch kavárnách

8. 01. 2016 15:01:40
Tak nám zabili... ech, chci říci zrušili dětské koutky. Emoce, pravda, neplanou tolik, jako když se střetne pan Sobotka s panem Zemanem, cigareta v restauraci se zarytým nekuřákem či kvóta s voličem...

... ale planou. Někteří kavárníci se rozhodli dětské koutky zrušit, protože jim přišlo, že je to dobrý nápad. Některé matky protestují, neboť jako dobrý nápad jim připadalo sdružování v kavárnách. A já, když už mám ten blog, si taky přiložím polínko.

Předem říkám, že rozhodnutí kavárníkův nezpochybňuju. Je to jejich byznys, jejich volba. Taktéž se - na rozdíl od oněch žen - nedomnívám, že dítko je třeba vláčet na romantickou večeři a že děti jsou přirozená věc, je tudíž přirozené, že přirozeně řvou jako protržené. Můj postoj k této věci lze shrnout do "moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého". Já kupříkladu, alespoň většinou, v kavárně neřvu. Nepřipadá mi to vhodné vůči ostatním zúčastněným, kteří chtějí v klidu nad lattéčkem vyřešit světovou krizi. Nechci, aby řvali oni, neboť i já mám své světové krize k vyřešení. Za dítě jsem odpovědná, jsem tedy odpovědná za to, aby ani ono nenarušovalo klid. Pokud vím, že to nedokážu zajistit, nemohu s ním do kavárny.

Na druhou stranu jsem si nemohla nevšimnout, že část společnosti, dle ohlasů ne zcela zanedbatelná, má k dětem a matkám poněkud zvláštní přístup.

Na jednu stranu chce, aby děti byly vychované. Ovšem, jak pěkně řekla Zuzana Hubeňáková, bychom jejich výchovy měly docílit ve sklepě, nejlépe ve sklepě lesní samoty. Protože děti obtěžují:
- řvaním,
- jídlem (kojení na veřejnosti? hrůza!),
- zápachem (nu ano, přiznávám, děti někdy směle konkurují tchoři středního vzrůstu - na druhou stranu mi to nedá, abych v této chvíli nekonstatovala, že v MHD rozhodně nejsou jediné),
- a vůbec jsou cizí děti tak nějak všeobecně nepříjemné. Sečteno a podtrženo, ideálnímu novorozenci je asi tak dvacet a živí se jako zámečník.

Matka pak
- je parazit (bere dávky od státu),
- je slepice a na mateřské zákonitě blbne, neboť řeší jenom plínky (jak ovšem má docházet ve sklepě lesní samoty k sociálnímu kontaktu, není zcela zřejmé, pro literaturu určenou k samostudiu zřejmě může docházet manžel),
- po návratu do práce je stejně k ničemu, protože má v hlavě než haranti, a navíc tam moc není, páč haranti jsou furt nemocný,
- ovšem matka-údernice, která odloží dítě chůvě a jde do práce brzo, je taky hydra, protože se o dítě řádně nestará (otázka, jak má uživit dítě, pokud nemá brát dávky a zároveň by neměla pracovat, nebyla také dosud uspokojivě vysvětlena, pokud přihlédneme k faktu, že milionářů je u nás, podobně jako lesních samot, zoufalý nedostatek).

Zkrátka - když se jedna rozhodne být rodičem, pro určitou část společnosti se tenhle fakt stane bičem, kterým neopomenou mávat nad našimi hlavami. Je úplně fuk, co byla žena před mateřskou. Teď je Matka. No jó, matka. A ty haranti furt řvou, pod voknama, všude, no jó, znáte to. Skutečnost, že i oni kritici sjížděli zvonky sousedům a jejich máma, co jim přidržovala kýbl při zvracení a vstávala k nim o půlnoci, aby jim mohla dát antibiotika, je taky No-jó-matka, taktně opomineme.

No a když to tak jeden poslouchá rok... dva... tři... čtyři... tak to rozhořčení vlastně chápu. To, že výše zmíněným autorkám vadí ztrácet kus veřejného prostoru, kde mohly být - protože to vposledku možná není jenom kus koberce s nekompletní sadou Dupla a pěti pastelkami, ale symbol toho, že tady nebyly No-jó-matky. Že jim vadí, že se s nima tak ňák jakoby počítalo, a už se nepočítá.

P. S.: Já vim, já vim. Jsou matky, které byste nejradši přetrhli. Já taky. A jsou lidé původně dobrotiví, dokonce víc dobrotiví než ta paní z Mužů v offsidu pana Poláčka. A o nich tenhle text vůbec, ale vůbec (abych dodržela pravidlo dostatečného počtu aluzí na kus) není.

Autor: Tereza Janků | pátek 8.1.2016 15:01 | karma článku: 21.89 | přečteno: 1408x

Další články blogera

Tereza Janků

Vážený pane Hrdličko, vy těmi „slimáky“ neotvíráte debatu. Vy mluvíte jako nacisti

Pan Hrdlička, místní to zastupitel za ČSSD, se v obecním zpravodaji nechal slyšet, že slimáci (chichi, haha, to jako muslimové) se chystají zničit naše krásné zahrádky.

8.10.2017 v 13:46 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 12102 | Diskuse

Tereza Janků

Jak si lidé hrají: silně sladký fotoblog

Co se u nás upeče, to se u nás většinou nesní. Je to nesmírně výhodné: jednak potěšíme široký okruh rodiny, známých a přátel, jednak netřeba rozšiřovat futra. Blog ke kafi a línému letnímu odpoledni.

19.6.2017 v 10:03 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 782 | Diskuse

Tereza Janků

"Burky, burkiny atd. chcete je????" Jistě. Jen houšť a větší kapky

Protože můj předchozí článek vzbudil takový ohlas (slavnou jsem se stala zejména v oblasti vísky Kozí Lhota), rozhodla jsem se upřesnit, jak že to tedy vlastně s těmi burkinami mám.

16.8.2016 v 12:45 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 6698 | Diskuse

Tereza Janků

Zákaz burkini v Cannes? Absurdní opatření ze středověku

Když starosta Cannes David Lisnard komentoval zákaz burkini, jistě si připadal velmi evropsky a moderně. Ve skutečnosti úspěšně vrátil Cannes o desítky až stovky let zpátky.

12.8.2016 v 21:16 | Karma článku: 36.07 | Přečteno: 11325 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 565 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 466 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 182 | Diskuse

Jana Slaninová

Po volbách jako po bitvě

Vítězný ryk neb smutek, černý flór. A čerň tiskařská má hody. Internet se může strhat, jak data sviští sem a tam.

21.10.2017 v 10:44 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 881 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3471

"Promiňte slečny, tancovat nebudu, chci o samotě přemýšlet a věnovat se sebevzdělání. Ženy jsou nepřítelkyně moudrosti." Paní Dynderová se vmísila do rozmluvy: "Vyslovil jste odvážnou myšlenku, pane Kebrle. Já s vámi nesouhlasím, ale chci s vámi diskutovat, jakmile složím prádlo." (Karel Poláček)

Facebook Blog iDnesNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.